Środa, 16 lipca 2025

USŁUGI SPOŁECZNE

Asystent rodziny

Celem pracy asystenta rodziny jest:

  • pomoc we wzmacnianiu rodziny i wzbudzenie motywacji członków rodziny do rozwiązywania problemów i realizacji nałożonych celów,
  • pomoc w rozwiązywaniu podstawowych problemów socjalnych i zdrowotnych rodziny,
  • wsparcie w rozwiązywaniu dominujących problemów psychologicznych u członków rodziny,
  • tworzenie warunków do wzrostu umiejętności wychowawczych rodziców i rozwiązanie podstawowych problemów opiekuńczo-wychowawczych,
  • tworzenie warunków do wzrostu umiejętności społecznych i aktywności społecznej rodziny,
  • motywowanie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych dorosłych członków rodziny oraz ich aktywności zawodowej

Pomocy, porady i konsultacji w tym zakresie udzieli Asystent rodziny z CUS   w Krynicy Morskiej po wcześniejszej rozmowie z pracownikiem socjalnym.

Pomoc asystenta rodzina udzielana w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej jest bezpłatna.

 

ulotka asystent rodziny cus 

Działający przy Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej punkt poradnictwa specjalistycznego zapewnia nieodpłatną pomoc psychologiczną i terapeutyczną rodzinom z dziećmi i młodzieżą, pomoc psychoterapeutyczną lub psychiatryczną w zakresie wsparcia w kryzysie, uzależnieniach, przemocy i wykluczeniu społecznym oraz mediacje

 

Psycholog
  1. Jeżeli znajdujesz się w trudnej sytuacji życiowej lub zawodowej,
  2. Przeżywasz kryzys w swoim życiu,
  3. Przeżywasz problemy natury osobistej, emocjonalnej, zawodowej,
  4. Doświadczasz przemocy w rodzinie,
  5. Doświadczasz trudności w relacjach partnerskich, małżeńskich,
  6. Doświadczasz trudności w relacjach z dziećmi,
  7. Jesteś w żałobie lub po stracie kogoś bliskiego,

Jesteś nastolatkiem i doświadczasz problemów emocjonalnych,

Zgłoś się do Punktu Poradnictwa Specjalistycznego w CUS w Krynicy Morskiej!

Pomocy, porady i konsultacji w tym zakresie udzielą:

Specjalista Psycholog – Magdalena Spryszyńska (konsultacje psychologiczne, terapia psychologiczna, diagnostyka psychologiczna)

Specjalista Terapeuta (Psychotraumatolog, Pedagog) Marzena Żachowska (konsultacje pedagogiczne, terapia indywidualna)

Pomoc psychologa i terapeuty udzielana w Punkcie Poradnictwa jest bezpłatna.

Mieszkańcy Gminy Miasta Krynica Morska chcący skorzystać z konsultacji u specjalistów proszeni są o zgłaszanie się:

  • osobiście w Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej, ul. Górników 15a
  • telefonicznie pod nr tel. 556202417

Zgłoś się do Punktu Poradnictwa Specjalistycznego 

Pomocy, porady i konsultacji w tym zakresie udzielą specjaliści:

Beata Grochowska

Grzegorz Podsiadło

Mieszkańcy Gminy Miasta Krynica Morska chcący skorzystać z pomocy specjalistów proszeni zgłaszać się:

  1. osobiście w Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej, ul. Górników 15 a;
  2. telefonicznie pod nr 556202417

 

  • Jeśli jesteś w trudnej sytuacji życiowej
  • Nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc
  • Masz trudności w interpretacji pisma urzędowego
  • Zastanawiasz się jakie działania podjąć, aby zabezpieczyć swoje prawa
  • Masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego

Zapraszamy do skorzystania z prawnej, nieodpłatnej porady indywidualnej.

Prawnik zaproponuje Ci działania  dostosowane do twojej indywidualnej sytuacji. Będzie Cię wspierał w rozwiązaniu problemu. Wskaże przysługujące ci prawa i spoczywające na Tobie obowiązki, a w razie potrzeby sporządzi wspólnie z Tobą plan działania oraz wesprze w stworzeniu projektu potrzebnego pisma.

Mieszkańcy Gminy Miasta Krynica Morska chcący skorzystać z konsultacji u prawnika proszeni są o zapisy:

  • osobiście w budynku Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej, ul. Górników 15a
  • telefonicznie pod nr tel.  500-019-812 w godz. 8:00-14:00
  • online na stronie https://zapisy-np.ms.gov.pl/

Plakat systemu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej

Ulotka systemu Nieodpłatnej Pomocy

Pomoc w formie usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych i usług sąsiedzkich przysługuje:

  • osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona;
  • osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
  • usługi sąsiedzkie mogą przysługiwać osobom, dla których wsparcie w postaci usług sąsiedzkich ma charakter uzupełniający opiekę sprawowaną przez rodzinę, a także wspólnie niezamieszkującego małżonka, wstępnych i zstępnych

Usługi opiekuńcze obejmują:

  • pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych;
  • opiekę higieniczną;
  • pielęgnację zaleconą zaleconą przez lekarza;
  • w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

​Specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi dostosowane są do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności.

Pomoc w formie usług opiekuńczych, usług sąsiedzkich i specjalistycznych usług opiekuńczych z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby za zgodą osoby zainteresowanej, lub jej przedstawiciela ustawowego po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.

Usługi opiekuńcze, usługi sąsiedzkie i specjalistyczne usługi opiekuńcze są przyznawane decyzją administracyjną Dyrektora CUS w Krynicy Morskiej. Usługi opiekuńcze, w tym usługi sąsiedzkie i specjalistyczne usługi opiekuńcze są przyznawane przez tut. Centrum Usług Społecznych na mocy Uchwały nr XV/133/2025 Rady Miejskiej w Krynicy Morskiej z dnia 29 maja 2025r. (tekst uchwały w załączeniu (Uchwała – usł. opiekuńcze i sąsiedzkie)

Osoba korzystająca z ww. usług w miejscu zamieszkania ponosi opłatę w zależności od posiadanego dochodu na osobę w rodzinie.

Koszt jednej godziny usług opiekuńczych i jednej godziny specjalistycznych usług opiekuńczych z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi wynosi 32,50zł

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 29 lipca 2024 r. ogłosił nabór wniosków na realizację Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu resortowego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod nazwą „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Adresatami Programu są:

  1. dzieci do ukończenia 16 roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
  • o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  • o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  • traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 

Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej przystąpił do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Program w 2025 roku będzie realizowany przy wsparciu finansowym ze środków pochodzących z Państwowego Funduszu Solidarnościowego.

Wartość dofinansowania to 51435,05 zł.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub

2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.)

– poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki
wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Program ma także zapewniać wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez świadczenie usług opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem równoważnym.

Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego, którzy wymagają usługi opieki wytchnieniowej.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 w Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej realizowany będzie w formie świadczenia Opieki wytchnieniowej dziennej za uprzednią zgodą gminy/powiatu w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.

Uczestnik Programu, któremu zostanie przyznana pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie będzie ponosił odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu.

Kwalifikacja do przyznania usługi opieki wytchnieniowej odbywać się będzie na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

Osoby zainteresowane korzystaniem z Programu proszone są o kontakt z pracownikiem Centrum Usług  Społecznych w Krynicy Morskiej przy ul. Górników 15a, 82-120 Krynica Morska w godzinach 7:00-15:00. Informację można uzyskać osobiście w siedzibie CUS Krynica Morska lub telefonicznie pod nr telefonu 55 620 24 17

Program jest realizowany od dnia 01.01.2025r. do 31.12.2025r.

Załączniki :

1. Karta zgłoszenia, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu

2. Klauzula informacyjna RODO Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu

Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 11 do Programu

Szczególwe informacje oraz załączniki można pobrać ze strony Ministerstwa:

https://www.gov.pl/web/rodzina/nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej–opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego—edycja-2025

 

BEZPŁATNA WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

Wypożyczalnia znajduje się

w budynku Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej przy ulicy Górników 15a

i jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Ośrodka tj. od 7.00 do 15.00.

Więcej informacji można uzyskać pod numer telefonu 55 620-24-17.

Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej dzięki współpracy z Fundacją Eco Textil od Was dla Was utworzył dla mieszkańców Gminy Miasta Krynica Morska bezpłatną wypożyczalnię specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. To już kolejna placówka tego typu w województwie pomorskim, która przynosi pomoc osobom z niepełnosprawnościami

Sprzęt dostępny w asortymencie wypożyczalni:

Aktualnie dostępny jest następujący sprzęt:

– 8 wózków inwalidzkich, które pomagają w przemieszczaniu się osobom niepełnosprawnym motorycznie, nie będącym w stanie samodzielnie chodzić.

– 8 par kul ortopedycznych, które wykorzystywane są przez osoby po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych, trwale niesprawnych ruchowo. Dają podparcie przy chodzeniu i pomagają w utrzymaniu równowagi, odciążają niesprawną kończynę,

– 8 chodzików rehabilitacyjnych, które ułatwiają chodzenie, utrzymanie pionowej postawy oraz przewożenie bagażu podręcznego.

Jak wypożyczyć sprzęt?

Z asortymentu wypożyczalni mogą korzystać osoby potrzebujące na zasadzie wypożyczenia sprzętu na określony czas. Po sprzęt można zgłosić się osobiście. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 55 620-64-17.

Regulamin wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego

Pokwitowanie wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego

Wypożyczalnia internetowa

bezpośrednio z Fundacji Eco Textil od Was dla Was :

Sprzęt można wypożyczyć również poprzez stronę internetową bezpośrednio z Fundacji.

W wypożyczalni internetowej do dyspozycji są również łóżka rehabilitacyjne z materacami przeciwodleżynowymi oraz specjalistyczne rowery trójkołowe.

Osoby potrzebujące mogą korzystać ze sprzętu całkowicie za darmo, pokrywają jedynie koszt dostarczenia i odebrania przesyłki.

Aby otrzymać konkretną rzecz, dana osoba powinna wypełnić wniosek dostępny na stronie Fundacji Eco Textil.

Wniosek rozpatrywany jest w przeciągu 24 godzin.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.ecotextil.pl w zakładce Wypożyczalnia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z pracownikami CUS

od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00- 15.00

osobiście lub telefonicznie nr 55 620- 24-17

ZAPRASZAMY !

Informujemy, również że w tutejszym Centrum można bezpłatnie wypożyczyć łóżka rehabilitacyjnematerace przeciwodleżynowe, balkoniki zewnętrzne na kółkach, kule pachowe, laski, półka łazienkowa na wannę, toaletę przenośną a także baseny, pojemniki na mocz damskie i męskie oraz pampersy.

pokwitowanie-wypozyczenia

regulamin-wypozyczalni

Koperta życia, to specjalna koperta, w której umieszcza się najważniejsze informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych (w tym nr pesel), która zostaje umieszczona w widocznym miejscu w domu (zazwyczaj na lodówce) i w sytuacji przyjazdu ratowników medycznych stanowi cenne źródło informacji o naszym stanie zdrowia

Koperty życia dla mieszkańców Gminy Miasta Krynica Morska można odebrać osobiście w Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej, ul. Górników 15a, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy, od7:00 do 15:00.

Zapewnienie dowozu osobom niepełnosprawnym z miejsca wskazanego na miejsce docelowe, w celach medycznych oraz w nagłych sytuacjach. Warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie orzeczonego stopnia niepełnosprawności i trudności w samodzielnym poruszaniu się, z wyłączeniem osób leżących. Szczegółowych informacji udzielą pracownicy Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej, ul. Górników 15a lub pod nr tel. 55 620 24 17. Zapraszamy do kontaktu.

Posiłek dla seniora to świadczenie przyznawane w ramach zadań własnych gminy w formie dożywiania. Uprawnione do skorzystania z takiej formy pomocy są osoby, które z różnych przyczyn własnym staraniem nie są w stanie zapewnić sobie gorącego posiłku. W naszym CUS posiłki realizujemy w dni robocze.

Przyznanie posiłku poprzedza wniosek zainteresowanej osoby lub jej przedstawiciela i wymaga przeprowadzenia postępowania administracyjnego z rodzinnym wywiadem środowiskowym włącznie. Postępowanie kończy się wydaniem decyzji administracyjnej, w której określa się także odpłatność osoby za przyznany posiłek. Wysokość odpłatności ustala się na podstawie dochodu osoby zgodnie z uchwałami Rady Miejskiej w Krynicy Morskiej nr XXIII/221/16 z dnia 24 listopada 2016 r. oraz nr LXIII/525/2023 z dnia 20 grudnia 2023 r.

Jeśli dochód osoby liczony zgodnie z ustawą o pomocy społecznej nie przekracza 200 % kryterium dochodowego, to gorący posiłek przyznawany jest bezpłatnie. Jeśli dochód mieści się w przedziale 200- 300 % kryterium dochodowego, to odpłatność wynosi 20 % kosztu posiłku. Dochód powyżej 300 % kryterium dochodowego skutkuje pełną odpłatnością.

W gospodarstwie domowym jednoosobowym kryterium dochodowe to kwota 1010 zł (odpowiednio 200% to 2020 zł, 300% to 3030 zł). W gospodarstwie domowym wieloosobowym kryterium wynosi 823 zł. Aby ustalić właściwy dochód osoby, dzieli się dochód rodziny przez ilość osób w rodzinie.

Dla przykładu:

jeśli całkowity koszt posiłku wynosi 15 zł, to osoba samotnie gospodarująca z dochodem (liczonym zgodnie z ustawa o pomocy społecznej) 2950 zł miesięcznie płaci tylko 3 zł za każde zrealizowany posiłek. Osoba z dochodem 3035 zł zapłaci już całość, a więc 15 zł za posiłek.

Pełny koszt posiłku ustalany jest w umowie zawieranej z kontrahentem wyłonionym w trybie zamówienia publicznego.

Posiłek to zupa regeneracyjna, a więc zawierająca tzw. mięsna wkładkę. Odbiór posiłku jest po stronie osoby korzystającej z posiłku. W przypadku osób chorych, zależnych i nie mogących samodzielnie przyjść po posiłek dowóz organizujemy w ramach usługi opiekuńczej, która jest przyznawana w osobnym postępowaniu administracyjnym.

Osoby zainteresowane z tej formy wsparcia prosimy o kontakt z pracownikiem socjalnym CUS, osobiście w siedzibie Centrum, ul. Górników 15a, lub telefonicznie pod nr 55 620 24 17.

Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej oferuje pomoc w postaci mobilnego poradnictwa specjalistycznego.

Dojazd do Klienta specjalistów: psychologa, terapeuty, psychiatry dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin w sytuacji kryzysowej. Interwencja ma na celu zmniejszenie cierpienia oraz pomoc w odzyskaniu równowagi psychicznej i kontroli nad swoim życiem.

Szczegółowych informacji udzielą pracownicy Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej, ul. Górników 15 a, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00 lub telefonicznie pod nr tel. 55 620 24 17.

Zapraszamy do kontaktu!

Mieszkańców Krynicy Morskiej potrzebujących pomocy w formie drobnych napraw konserwatorskich, usterek i remontów (niewymagających interwencji osób z uprawnieniami) zapraszamy do skorzystania z usługi „złota rączka”, a więc mobilnych usług konserwatorskich. Usługi są świadczone zwłaszcza na rzecz osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych, niesamodzielnych.

Szczegółowych informacji udzielą pracownicy Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej, ul. Górników 15 a, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00 lub telefonicznie pod nr tel. 55 620 24 17.

Zapraszamy do kontaktu!

Lodówka społeczna to inicjatywa polegająca na udostępnianiu publicznych lodówek , w których każdy może zostawić lub zabrać jedzenie. Głównym celem projektu jest walka z marnowaniem żywności oraz wsparcie osób potrzebujących.

W Krynicy Morskiej lodówka społeczna znajduje się przy Centrum Usług Społecznych, pod adresem ul. Górników 15.

 

 

 

                               PODZIEL SIĘ JEDZENIEM, NIE WYRZUCAJ!

 

Masz jedzenie, które Ci zostało z posiłku? Wiesz, że nie zjesz tego, co masz w swojej lodówce? Nie musisz tego wyrzucać, ale możesz podzielić się tym z potrzebującymi.

Sam jesteś w potrzebie? Przyjdź i skorzystaj z tego, czym podzielą się inni!

POCZĘSTUJ SIĘ  !   SMACZNEGO  ! 

 Zapraszamy do przynoszenia nadmiaru żywności do LODÓWKI   SPOŁECZNEJ,  która znajduje   się przy Centrum Usług Społecznych  w Krynicy Morskiej.

Lodówka jest czynna 24h/7 i  jest monitorowana.

 Pamiętaj o zasadach i regulaminie, który jest poniżej:

 REGULAMIN    KORZYSTANIA Z LODÓWKI SPOŁECZNEJ

1. Ze społecznej lodówki może korzystać każdy, kto tego potrzebuje.
2. Bierzesz jedzenie na własną odpowiedzialność.
3. Nie bierz wszystkiego – dziel się jedzeniem z innymi potrzebującymi.
4. Wkładaj tylko jedzenie przydatne do spożycia, z aktualną datą ważności, świeże i zabezpieczone (np. folią, w słoiku, pojemniku).
5. Produkty o charakterystycznym zapachu wkładaj do szczelnych opakowań.
6. Nie niszcz lodówki i nie oklejaj jej swoimi ulotkami.

PRODUKTY, KTÓRE MOŻNA UMIEŚCIĆ W LODÓWCE SPOŁECZNEJ

1. Produkty, które sam mógłbyś zjeść i chciałbyś dostać.
2. Żywność, która jest świeża i nie przekroczyła terminu ważności do spożycia określonej na
opakowaniu.
3. Żywność, która przekroczyła datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie
przekroczyła terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do” (określenie „należy spożyć
do” wskazuje nam do kiedy spożycie danego produktu jest na pewno bezpieczne dla zdrowia).
4. Produkty suche: kasze, ryże makarony, mąki, cukry, ciastka itd. (wszystkie muszą być w
nieuszkodzonych opakowaniach).
5. Produkty w opakowaniach zamkniętych typu konserwy, słoiki, próżniowe itp.
6. Sery, jogurty, twarogi w oryginalnie zamkniętych opakowaniach.
7. Zapakowane pieczywo i inne wyroby piekarnicze.
8. Warzywa i owoce.
9. Wyroby/przetwory własne np. ciasto, zupa, starannie i szczelnie zapakowane, z opisem i datą
przygotowania.


PRODUKTY, KTÓRYCH NIE NALEŻY UMIESZCZAĆ W LODÓWCE SPOŁECZNEJ

1. Produktów nadpsutych i przeterminowanych, wykazujących oznaki popsucia, mających nietypowy zapach, kolor lub wydęte wieczka.
2. Produktów już napoczętych np. otwartych puszek, słoików.
3. Produktów, które przekroczyły termin przydatności do spożycia – adnotacja „należy spożyć do”.
4. Surowych jaj oraz produktów na ich bazie np. ciast z kremem, śmietaną, domowych majonezów lub produktów z innym podobnym nadzieniem podatnym na zepsucie.
5. Surowego mięsa oraz produktów z niego przyrządzonych np. tatar.
6. Produktów wymagających głębokiego schłodzenia i mrożonek.
7. Produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut.
8. Produktów, które miały kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady.
9. Alkoholu i środków odurzających.

Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej zaprasza na kolejną edycję Programu Żywnościowego:

Podprogram 2024

FEPŻ

(Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową)

(2021-2027)

 CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie:

grudzień 2024 r. do wrzesień 2025 r.

Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Bank Żywności w Elblągu do (OPL), który przekazuje żywność bezpośrednio do osób potrzebujących.

 Kryteria kwalifikowalności osób do statusu osoby najbardziej potrzebującej

Pomocą żywnościową w Programie mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2024 poz. 1283) i których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej,

2 676,50 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 2 180,95 PLN dla osoby w rodzinie.

  

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE:

Działania realizowane przez Bank Żywności na rzecz podopiecznych (OPL).

  1. warsztaty kulinarne;

  2. warsztaty edukacji ekonomicznej;

  3. warsztaty dietetyczne;

  4. warsztaty niemarnowania żywności;

  5. inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.

Zestaw na Podprogram 2024 dla jednego odbiorcy końcowego obejmuje artykuły spożywcze w łącznej ilości około 39,6 kg,

1)Artykuły warzywne i owocowe

– Groszek z marchewką

– Koncentrat pomidorowy,

-Dżem truskawkowy

2) Artykuły skrobiowe

– Makaron jajeczny świderki

– Mąka pszenna,

– Kasza jęczmienna

– Płatki owsiane

– Herbatniki maślane

– Kawa zbożowa rozpuszczalna

3) Artykuły mleczne

–  mleko UHT

– Ser podpuszczkowy dojrzewający

4) Artykuły mięsne

– Szynka wieprzowa mielona,

– Szynka drobiowa

– Pasztet wieprzowy

– Szprot w oleju.

5) Cukier

– Cukier biały

6) Tłuszcze

– Olej rzepakowy

7) Dania gotowe

– Fasolka po bretońsku.

Linki do strony internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dedykowanej dla Programu. Zainteresowane osoby mogą zapoznać się ze szczegółami:

  Dokument wraz z załącznikami w wersji pełno kolorowej oraz do wydruków czarno-białych jest dostępny pod adresem:   Podprogram 2024 – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Portal Gov.pl   

FEPŻ24_plakat ogólny

Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej oferuje pomoc dla obywateli Ukrainy w związku z trwającym od 2022 roku konfliktem zbrojnym. Oferujemy zapewnienie pomocy psychologicznej dla uchodźców z Ukrainy, organizację czasu wolnego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych itp.

Szczegółowych informacji udzielą pracownicy Centrum Usług Społecznych w Krynicy Morskiej, ul. Górników 15 a, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00 lub telefonicznie pod nr tel. 55 620 24 17.

Zapraszamy do kontaktu!